دانلود تحقیق در مورد تشخیص و پردازش صدا

ارسال شده در: پاورپوینت و ورد | ۰

دانلود تحقیق در مورد تشخیص و پردازش صدا

  • عنوان تحقیق : پردازش صدا
  • نوع فایل : WORD (قابل ویرایش)
  • تعداد صفحات : ۱۹
  • قیمت : ۳۹۰۰ تومان

قسمتی از تحقیق :

تشخیص صدا یا شناسایی گوینده(Speaker Identification) یکی از مسایل علوم رایانه‌ و هوش مصنوعی است که هدف آن شناسایی یک فرد تنها از روی صدای شخص است. یکی از اصلی‌ترین ابزارهای ریاضی برای حل این مسیله مدلهای پنهان مارکوف هستند.
برای حل این مسئله با استفاده از مدل پنهان مارکوف (م.پ.م) این مدلهای آماری ابتدا باید مورد آموزش قرار بگیرند. برای این مرحله ابتدا مقدار قابل توجهی از صدای ضبط شده افراد پردازش می‌شود. داده‌های پردازش شده که در حقیقیت مجموعه عظیمی از اعداد می‌‌باشند متناوباً مورد استفاده قرار میگیرند تا م.پ.م. برای هر گوینده به دست آید.
در حقیقت م.پ.م.‌ها مانند یک ماشین عمل می‌کنند که ورودی آنها یک سری داده است و خروجیشان یک عدد برای هر مجموعه‌ای از داده‌ها، به این صورت که آن عدد نشان دهنده اختلاف داده‌های ورودی با م.پ.م هر ماشین است. برای آموزش م.پ.م در هر تناوب داده‌ها به م.پ.م داده می‌شود و پارامترهای م.پ.م ذره‌ای تغییر داده می‌شود تا عدد خروجی (که نشان دهنده اختلاف داده‌ها با م.پ.م است) کوچکتر شود.

برای اطمینان از اینکه تغییر پارامترهای م.پ.م در جهت درست انجام می‌گیرد و نهایتا به حداقل شدن عدد خروجی می‌انجامد از یک روش ریاضی به نام Expectation Maximization استفاده می‌شود. در نهایت بعد از آموزش این مدلها که با استفاده از صدای مرجع انجام شده، می‌توان برای آزمایش سامانه صدای یکی از افرادی که قبلا از صدای وی برای آموزش م.پ.م استفاده شده را به هر یک از م.پ.م‌ها داد. م.پ.م‌ای که کوچکترین عدد را تولید می‌کند به عنوان فرد شناسایی شده در نظر گرفته می‌شود.

فهرست مطالب :

مقدمه
مدل مخفی مارکوف
دقت یک سیستم تشخیص گفتار
حجم فرهنگ لغت
مستقل یا وابسته به گوینده
گفتار مجزا، مقطع یا پیوسته
گفتار آماده یا اتفاقی
دسته بندی الگوریتم ها
فناوری تشخیص گفتار
روش استفاده شده برای تشخیص
روش استخراج
ساختار شبیه سازی و آزمون
نتیجه گیری
منابع

پشتیبانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *