دانلود رایگان تحقیق پاورپوینت در مورد سلول‌های بنیادی

۱۳۹۴/۰۸/۱۲
نويسنده:

دانلود رایگان تحقیق پاورپوینت در مورد سلول‌های بنیادی

پیشرفت مطالعات نشان داد که در کلیه ی بافت های بدن نوعی ازسلولها یافت می شود که توانایی تبدیل به سلول های تخصص یافته ی همان بافت را دارند و در موقع اختلال بافتی، دست به کار شده و تکثیر پیدا می کنند و به دلیل داشتن همین توانایی به آنها ” سلول بنیادی” می گویند.
سلول های بنیادی اصولا سلول های تخصصی نشده ای هستند که با دو مشخصه مهم از دیگر سلول ها تفکیک می شوند: اولا: توانایی تکثیر و افزایش تعداد برای مدت طولانی را دارند. دوم: اینکه پس از دریافت پیام های شیمیایی معین می توانند تمایز حاصل کنند یا به سلول های تخصص یافته ای با عملکردهای خاص، مثل سلول قلبی یا عصبی تبدیل شوند. عملکرد این سلول ها در بدن این است که در هنگام اختلال و بیماری تکثیر شده و سلول های جدیدی به بافت ارائه می کنند که اساس سلول درمانی را تشکیل می دهد.
سلول های بنیادی بر اساس توانایی تکثیر و تمایز به انواع مختلفی تقسیم می شوند: ۱ – سلول های بنیادی TOTIPOTENT یا همه توانی: این سلول ها می توانند به هر نوع سلولی در بدن تغییر پیدا کرده و تبدیل شوند. یک تخمک بارور شده در واقع یک نوع سلول بنیادی همه توانی است. سلول های تولید شده در تقسیمات تخمک بارور شده نیز همه توانی هستند.
۲- سلول های بنیادی PLURIPOTENT یا پرتوانی:

این سلول ها که از سلول های بنیادی رویان منشا می گیرند، حدود ۴ روز پس از لقاح به وجود می آیند و می توانند به هر نوع سلولی به جز سلول های بنیادی همه توانی و سلول های جفت تبدیل شده و تمایز حاصل کنند…

جهت دانلود رایگان اینجا کلیک کنید

Link: http://www.getf.ir/?p=10450

بروز رساني: ۱۳۹۸/۰۵/۳۱ در ۱۱:۴۶ ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید