دانلود مقاله در مورد مشورت

۱۳۹۳/۱۲/۱۳
نويسنده:

دانلود مقاله در مورد مشورت

  • عنوان مقاله : مشورت
  • نوع فایل : WORD (قابل ویرایش)
  • تعداد صفحات : ۱۴
  • قیمت : ۳۵۰۰ تومان

قسمتی از مقاله :

انسان موجودی اجتماعی است و به تنهایی کامل نیست و نمی تواند برای تمام امور خود بدون مشورت، برنامه ریزی و اولویت بندی کند. مشورت کردن علاوه بر رشد افکار و عقاید، انسان را از تنگناهای تصمیم گیری های مهم و حیاتی رها می کند و مایه گسترش فهم و درک انسان می شود. بسیاری از مشکلا ت و نیازهای انسان با تبادل نظر و همفکری و همکاری با دیگران مرتفع می شود. نمونه ملموس و کوچک آن مشورت در زندگی خانوادگی و شخصی است که حتی برای انجام کارهای کوچک و گاه پیش پا افتاده، با همفکری و رایزنی می توان بهترین نتایج به دست میآید و موجب شادکامی و خرسندی می شود و پایه های زندگی نیز مستحکم تر می گردد…

مشورت و نظر خواهی از دیگران یکی از عوامل مهم و مسایل حیاتی در تصمیم گیری، و ارزنده ترین دستورهای شریعت جهت سلامت جامعه و نیل به اهداف والای انسانی است. مشورت از ماده “شور” است که در لغت به معنای برداشتن و استخراج عسل از کندوی زنبور عسل است[۱] و در تعریف اصطلاحی کلمه “تشاور”، “مشاورت” و “مشورت” به معنای استخراج رأی صحیح است؛ اینکه آدمی در مواقعی که خودش درباره کاری رأی صحیح ندارد، به دیگران مراجعه و از عقل و تجارب آنان استفاده نماید.[۲] مشورت، یعنی گلچین کردن اندیشه دیگران برای پیشبرد بهتر کارها.
مشورت کردن؛ یعنی «تبادل نظر کردنِ دو یا چند نفر با یکدیگر، به منظور یافتن راه حل یا تصمیم گیری درباره موضوعی».
مشورت کردن؛ یعنی «کنکاش کردن و رأی خواستن و تدبیر خواستن».
مشورت، پویشی است که به انسان کمک می کند با استفاده از اندیشه ها و دیدگاه های گوناگون، توانایی ها و استعدادهای خود و دیگران را بشناسد و برای حل مشکلات خود و جامعه راه حل مناسب بیابد.
مشورت و مشاوره؛ یعنی بهره گیری از حاصل اندیشه های مولّد و ارزش مند و رسیدن به رستگاری و عاقبت به خیری.

فهرست مطالب :

مقدمه
تعریف مشورت
اهمیت مشورت
فلسفه مشورت
ویژگی های مشورت دهندگان
ویژگی هایی که طرف مشورت باید از آن به دور باشد
دستاوردهای مشورت
آثار و فواید مشاوره
محدوده مشورت
راه تقویت روحیه مشورت خواهی
منابع

پشتیبانی

Link: http://www.getf.ir/?p=5617

بروز رساني: ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ در ۸:۳۱ ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید