نقش خانواده ها در پیشگیری از اعتیاد الکل نوجوانان

ارسال شده در: پزشکی و سلامت | ۰

نقش خانواده ها در پیشگیری از اعتیاد الکل نوجوانان

نقش خانواده ها در پیشگیری از اعتیاد الکل نوجوانان

خانواده ها نقش بسیار مهمی در رفتار و شخصیت نوجوانا دارند. با توجه به اینکه نوجوانان در سن بسیار حساسی هستند می بایست خانواده ها از آنها غافل نباشند.

نقش والدین در پیشگیری از اعتیاد به الکل
۱- والدینی که با فرزندشان از سنین ۱۰ و ۱۱ سالگی ارتباط موثری برقرار می کنند، می توانند انتظارات خود را از آنها به روشنی شرح دهند و میزان خشونت نوجوانان ۱۰-۱۱ ساله را در خانواده و مدرسه به کمترین میزان ممکن کاهش دهند. آنها با استفاده از این روش می توانند از اعتیاد فرزندان ۱۲ ساله شان به الکل پیشگیری کنند.

۲- عدم وجود رابطه دوستانه میان والدین و فرزندان تاثیر بسیار زیادی بر اعتیاد نوجوانان به الکل دارد.
۳- یافته های دانشمندان نشان می دهد والدینی که آداب فرزند داری را رعایت نمی کنند و با پرخاشگری و وضع قوانین سخت گیرانه می خواهند ناتوانی خود را پنهان کنند، احتمال بزهکار و معتاد شدن فرزندان شان را افزایش می دهند.

تاثیر اجتماعی
۱- والدین و همسالان با مخالفت با نوشیدن الکل می توانند از اعتیاد فرزند و دوست نوجوانشان پیشگیری کنند.
۲- پژوهش­های محققان دانشگاه کلمبیا نشان می­دهد نوجوانانی که پدران شان روزانه بیش از دو بار در هفته الکل می نوشند ۷۱ درصد بیش از دیگر همسالان خود در معرض اعتیاد به این ماده مخدر هستند.
۳- بررسی های دانشمندان نشان داده وجود رابطه صمیمانه و سالم میان والدین و نوجوانان می تواند خطر مصرف و اعتیاد به الکل کودکان و نوجوانان را به مقدار زیادی کاهش دهد.

عوامل موثر در توقف نوشیدن الکل در نوجوانان
۱- نظارت والدین بر رفتار کودکان و نوجوانان با استفاده از وضع قوانین روشن و واضح
۲- موفقیت در تحصیل
۳- برقراری پیوندهای مستحکم با نهاد های اجتماعی مانند خانواده، مدرسه، مراکز مذهبی، ادارات و کارخانه ها
۴- تصویب هنجارهای مناسب در خانواده برای مقابله با مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل

ساختارهای خانواده
تاثیر ساختار خانواده بر مصرف الکل نیازمند بررسی است. برای مثال در میان نوجوانان و جوانان، افراد ۱۲ تا ۱۷ ساله سفیدپوست که اسپانیولی- آمریکایی نیستند و پدران­شان الکل می نوشند بیشتر از دیگران در معرض اعتیاد به الکل و مواد مخدر قرار دارند و تقریبا ۱۱ میلیون کودک زیر ۱۸ سال آمریکایی با والدین الکلی زندگی می کنند.

تاثیر نوشیدن الکل والدین بر کودکان و نوجوانان
فرزندانی که نوشیدن الکل والدین­شان را مشاهده می کنند بیش از دیگر همسالان­شان نوشیدن الکل را آغاز خواهند کرد که تاثیر مخربی بر جسم و روح آنها خواهد گذاشت. آنها از ۱۷- ۱۸ سالگی در معرض اعتیاد به الکل قرار خواهند گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *