تحقیق بررسی اثر بازی‌های رایانه ای بر کودکان و نوجوانان

ارسال شده در: پاورپوینت و ورد | ۰

تحقیق بررسی اثر بازی‌های رایانه ای بر کودکان و نوجوانان

فرمت فایل doc
حجم فایل ۵۹ کیلو بایت
تعداد صفحات فایل ۲۷

پروژه بررسی اثر بازیهای رایانه ای بر کودکان و نوجوانان در ۲۷ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

اثر بازیهای رایانه ای بر کودکان و نوجوانان

 این پدیده جدید دانش بشری که تقریباً درهمه شئون زندگی انسان راه یافته است، همچون دیگر ساخته های دست بشر دو رو دارد که یک روی آن استفاده صحیح در کارها و کمک به رشد و سعادت بشراست. و روی دیگرآن استفاده غلط است که معمولاً جز در موارد علمی وشغلی ازآن استفاده می شود. آنچه بیشتر کودکان و نوجوانان را شیفته خود می کند بازی های رایانه ای است. پیشرفت کیفیتی این بازی ها به فاصله کوتاهی در ایران رواج یافته و بازار اسباب بازی و لوازم سمعی و بصری را به تسخیر خود درآورده است .

این بازی ها که دارای تصاویر دو بعدی است تا ۵۰ درصد با تصاویر واقعی انطباق دارد و همچنین دارای موسیقی متن هست. چیزی که اخیراً بر تعداد طرفداران این بازیها افزوده، قیمت مناسب آنها برای مصرف کننده است. علاوه بر این چون کودک و نوجوان خود اجرا کننده و در بطن بازی است و همراه با سایر شخصیت های بازی درگیر ماجراهایی می شود که طراح بازی برای او تدارک دیده است، برای او بسیار جذاب است . این بازی ها با استفاده از تصاویر پرتحرک و صداهای مهیج، دنیایی از هیجان را به این انسانهای تشنه جنب و جوش ارزانی می کند و همین جذبه، روح و جسم آنان را مطیع خود می سازد و به عالمی از تخیلات می برد که خود را محور و قهرمان اصلی ماجرا می پندارند.

محـــاســـن بازیهــــای رایانـــــه ای

یادگیری را آسان و توجه بچه ها را جلب می کند.

با رایانه هرچند بار که بخواهند، می توانند موضوعی را ببینند و مرور کنند.

برنامه های بسیار متنوعی هستند که به کودکان امکان می دهد تا نقاشی ها یا داستانهایی را خلق کنند ، ویا بازی هایی هستند که کودکان را به تاریخ یا جغرافیا علاقه مند می کند.

برنامه آموزشی به کودکان کمک می کند تا مهارت هایی را تمرین کنند.

کودک بدون کثیف کردن لباسها و اطراف می تواند به راحتی نقاشی بکشد و رنگها را عوض کند. مثلا اگر از رنگ سبز لباس نقاشی اش خوشش نیامد به رایانه می گوید رنگ قرمز کن ، رنگ قرمز رضایت او را فراهم نکرد رنگ آبی و…

مفاهیم و مبانی ریاضیات را با کمک شکلهای کودکانه به کودک آموزش می دهد.

به عقیده بعضی از پزشکان ، بازیهای رایانه ای به کودکان کمک می کند که به داروهای مسکن کمتر احتیاج پیدا کنند.

بازی های رایانه ای بچه ها را وارد دنیایی می کند که کنترلش در دست آنهاست و به همین دلیل آنها از این بازی لذت می برند.

باعث هماهنگــــی چشم و دست و پرورش عضلات ظـــریف کودک می شود.

وسیله کمک آموزشی برای معلولین و پرکردن اوقات فراغت آنان است.

خشونت در بازی های کامپیوتری

یکی دیگر از مواردی که بیش از سایر نکات به عنوان جنبه منفی بازی های کامپیوتری مطرح می شود، میزان خشونت به کار رفته در آنها است. اولین نکته ای که ذکر آن لازم به نظر می رسد، این است که بازی های به اصطلاح خشن در بدبینانه ترین حالت، تنها ۲۰ درصد از کل بازی های تولید شده در جهان را به خود اختصاص می دهند.

البته در این که تعدادی از بازی های کامپیوتری خشونت زیادی دارند بحثی نیست و دقیقا به همین دلیلESRB (برد درجه بندی نرم افزارهای تفریحی) نسبت به درجه گذاری بازی ها اقدام می کند تا والدین و فرزندان آنها با شناخت بیشتری نسبت به خرید بازی خود اقدام کنند. از سوی دیگر حدود ۸۰ درصد بازی های کامپیوتری، عاری از هرگونه خشونت و صرفا به منظور به کار گیری قوه تخیل، ادراک و تصمیم گیری کاربران طراحی شده اند.

به عنوان مثال، بازی های سبک استراتژی امروزه به ابزاری کارآمد برای بررسی روش های مدیریت سازمان دهی و تدوین الگوهایی از این دست بدل شده اند و در بسیاری از کلاس های آموزشی، از این بازی ها به عنوان ابزاری برای درک بهتر موارد درسی استفاده می شود.

یک مثال خوب دیگر می تواند استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی پرواز ( Flight Simulation ) در سازمان های هوایی و جهت آموزش دانشجویان رشته خلبانی باشد. نرم افزاری که در ابتدا بعنوان یک بازی طراحی شده بود اما امروزه جنبه های آموزشی آن به مراتب پررنگ تر از جنبه های تفریحی هستند. دیگر نکته جالب اینکه معمولا بازی های پرفروش به سبک Action تعلق ندارند و اصولا کاربران بیش از آنکه به دنبال خشونت در بازی ها باشند، طرفدار ایده های نو هستند.

فهرست مطالب :

اثر بازیهای رایانه ای بر کودکان و نوجوانان.

محـــاســـن بازیهــــای رایانـــــه ای..

خشونت در بازی های کامپیوتری..

معایب بازیهـــای رایانـــه.

الف ) آسیبهـــــای جسمانــــی

ب ) آسیبهـــای روانــــــی ـ تــــربیتــــی

۱) تقــویت حس پرخاشگــــری

۲) انـــــزواطلبـــــی

ج) تنبــــل شـــدن ذهــــن

د) تاثیــــر منفــــی در روابط خانـــــوادگـــی

و) افـــــت تحصیلـــــــــــی..

افت اخلاقى..

از خود بیگانگى..

حساسیت زدایی..

بازی‌های رایانه‌ای؛ اختلال در رشد حرکتی ـ عاطفی کودکان.

کودک و اسباب‌بازی..

والدین و اسباب‌بازی..

رهنمــــــــودهــا

بازیهای کامپیوتری کودکان را می توان کنترل کرد.

بهترین بازی کامپیوتری انتخاب شد.

دانلود پروژه بررسی اثر بازیهای رایانه ای بر کودکان و نوجوانان
پشتیبانی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *