از شبکه وای فای شخصی چگونه محافظت کنیم

ارسال شده در: کامپیوتر و موبایل | ۰

از شبکه وای فای شخصی چگونه محافظت کنیم

شبکه وای فای شخصی نیز نیاز به امنیت و محافظت خاص دارد. ازجمله باز نگذاشتن رمز عبور. ما در اینجا به چند نکته محافظتی از شبکه اشاره خواهیم کرد که امید است مفید واقع شود.

رمزعبور پیش‌فرض را تغییر دهید
بعضی از تولیدکنندگان روتر اسم شبکه و رمزعبور ادمین استاندارد دارند و بعضی این اطلاعات را روی هر دستگاه چاپ می‌کنند. ترکیب دقیق این می‌تواند از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشد، اما با این حال یک هکر به آسانی با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. هنگامی که شبکه‌تان را تنظیم می‌کنید، SSID را به اسمی که برای خودتان به آسانی قابل تشخیص است تغییر دهید و رمزعبوری قوی انتخاب نمایید. این اولین و مؤثرترین قدم برای دفاع در برابر هکرها است.

SSID شبکه را پنهان نکنید
روتر شما به طور پیش‌فرض اسم شبکه را در فضای اطراف نمایان می سازد تا دستگاه‌ها بتوانند آن را تشخیص بدهند و به شبکه متصل شوند. اما بر خلاف باور عمومی، غیر فعال کردن این امکان از دسترسی هکرها به شبکه شما جلوگیری نمی‌کند. با این کار شما تنها شبکه را پنهان می‌کنید و در صورتی که تنظیمات امنیتی دیگری وجود نداشته باشد، شبکه در برابر حملات آسیب‌پذیر خواهد بود. در حقیقت غیرفعال کردن نمایش SSID ممکن است در بعضی سیستم‌ها باعث اختلال شود.

فایروال را فعال کنید
فایروال روتر مثل یک نگهبان از شبکه و ترافیک روتر محافظت می‌کند. اشتراک فایل و اشتراک پرینتر را در تنظیمات فایروال غیرفعال کنید. Stealth Mode یا حالت پنهان روتر را فعال نمایید تا ترافیک ICMP مسدود شود. با این کار هکرها نمی‌توانند به اطلاعات شما دست پیدا کنند یا شبکه را برای نقاط ضعف در تنظیمات بررسی نمایند. بهترین راه برای اطمینان از عملکرد فایروال این است که به آن نفوذ پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از ShieldsUP! یا نرم‌افزارهای مشابه استفاده کنید.

میان‌افزار روتر را به طور مرتب به روز رسانی کنید
شرکت‌های تولید‌کننده با ارایه آپدیت‌های امنیتی، دستگاه‌ها را در برابر آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدهای جدید امن نگه می‌دارند. در صورتی که روترتان از نرم‌افزاری برای آپدیت خودکار استفاده نمی‌کند، هر از چند گاهی سایت تولیدکننده را برای آپدیت‌های جدید چک کنید. این کار عملکرد روتر را در بهترین حالت نگه می‌دارد و مشکلات امنیتی جدید را از بین می‌برد.

نکات دیگر برای امنیت وای‌فای

از رمزعبورهای آسان و ضعیف مثل شماره تلفن یا تاریخ تولید و همچنین رمزعبوری بیش از حد پیچیده استفاده نکنید. همچنین می‌توانید از اپ‌های مدیریت پسورد روی موبایل استفاده کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن LINKSYS Smart Wi-Fi امکانات متعددی برای تنظیمات امنیتی روتر های LINKSYS در اختیار قرار می گذارد.
آپدیت‌ها برای امنیت تمام دستگاه‌ها و نرم‌افزارها مهم هستند. مرورگر وب، فایروال کامپیوتر و آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید.
از بین تمام استانداردهای رمزگذاری Wi-Fi، پروتکل امنیتی WPA2 امن‌ترین است.
یک شبکه مجزا برای مهمانان بسازید تا از دسترسی دیگران به شبکه اصلی و کامپیوترهای متصل به آن جلوگیری کنید. شبکه مهمان باید SSID و رمزعبوری متفاوت داشته باشد.
از فیلتر MAC address استفاده نکنید. این روش تنها به دستگاه‌هایی با MAC address ثبت شده اجازه دسترسی به شبکه را می‌دهد. این روش در نگاه اول به نظر امن می‌آید، اما جعل MAC address کار دشواری نیست و علاوه بر آن، این فیلتر می‌تواند باعث تاخیر و مشکلات اتصال در شبکه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *