افزایش خطر پیشرفت آلزایمر با عملکرد ضعیف قلبافزایش خطر پیشرفت آلزایمر با عملکرد ضعیف قلب

تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد، اختلال عملکرد قلب در بیماران مبتلا به آلزایمر می‌تواند به پیشرفت سریعتر این بیماری منجر شود.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، منطقه خراسان، یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن انسان قلب است که با عملکرد ضعیف در اکسیژن‌دهی به خون می‌تواند سایر اندام‌های بدن را نیز درگیر کند.

محققان مرکز تحقیقات آلزایمر و حافظه در دانشگاه واندربیلت در تحقیقات خود دریافته‌اند، اختلال عملکرد قلب در بیماران مبتلا به آلزایمر باعث افزایش دو تا سه برابری سرعت پیشرفت این بیماری (آلزایمر) می‌شود.

دکتر «آنجلا جفرسون» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: عملکرد قلب از عوامل اصلی در بیماری آلزایمر و زوال عقل است؛ شاید افراد قادر به تغییر ژنتیک و سابقه فامیلی خود نباشند، اما می‌توانند با رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، قلب خود را سالم نگه داشته، روند پیشرفت آلزایمر را کند کنند.

در این پژوهش ۱۰۳۹ شرکت‌کننده به مدت ۱۱ سال تحت کنترل مقایسه شاخص قلبی در ابتلا به زوال عقل پیشرفته قرار گرفتند. در طول این مدت ۳۲ مورد زوال عقل پیشرفته و ۲۶ مورد ابتلا به آلزایمر گزارش شد که نشان می‌دهد، وخامت شرایط قلبی باعث تشدید بیماری آلزایمر می‌شود.

در تحقیقات قبلی ارتباط بین سلامت قلب و سلامت مغز مشخص شده بود، اما این نخستین مطالعه‌ای است که ارتباط شاخص قلبی با پیشرفت آلزایمر را نشان می‌دهد.

نتایج این تحقیق در مجله Circulation منتشر شده است.

منبع:سایت کانون


افزودن دیدگاه