تحقیق رایگان در مورد کارت گرافیک کامپیوترتحقیق رایگان در مورد کارت گرافیک کامپیوتر

مقدمه

کارت گرافیک در کامپیوتر شخصی دارای جایگاهی خاص است . کارت های فوق اطلاعات دیجیتال تولید شده توسط کامپیوتر را اخذ و آنها را بگونه ای تبدیل می نمایند که برای انسان قابل مشاهده باشند. در اغلب کامپیوترها ، کارت های گرافیک اطلاعات دیجیتال را برای نمایش توسط نمایشگر ، به اطلاعات آنالوگ تبدیل می کنند. در کامپیوترهایLaptop اطلاعات، همچنان دیجیتال باقی خواهند ماند زیرا این کامپیوترها اطلاعات را بصورت دیجیتال نمایش می دهند.

اگر از فاصله بسیار نزدیک به صفحه نمایشگر یک کامپیوتر شخصی نگاه کنید ، مشاهده خواهید کرد که تمام چیزهائی که بر روی نمایشگر نشان داده می شود از “نقاط” تشکیل شده اند . نقاط فوق ” پیکسل ” نامیده می شوند. هر پیکسل دارای یک رنگ است . در برخی نمایشگرها ( مثلا” صفحه نمایشگر استفاده شده در کامپیوترهای اولیه مکینتاش ) هر پکسل صرفا” دارای دو رنگ بود: سفید و سیاه . امروزه در برخی از صفحات نمایشگر ، هر پیکسل می تواند دارای ۲۵۶ رنگ باشد. در اغلب صفحات نمایشگر ، پیکسل ها بصورت ” تمام رنگ “(True Color) بوده و دارای ۱۶/۸ میلیون حالت متفاوت می باشند. با توجه به اینکه چشم انسان قادر به تشخیص ده میلیون رنگ متفاوت است ، ۱۶/۸ میلیون رنگ بمراتب بیش از آن چیزی است که چشم انسان قادر به تشخیص آنها بوده و به نظر همان ده میلیون رنگ کفایت می کند! هدف یک کارت گرافیک ، ایجاد مجموعه ای از سیگنالها است که نقاط فوق را بر روی صفحه نمایشگر ، نمایش دهند.

کارت گرافیک چیست ؟

یک کارت گرافیک پیشرفته، یک برد مدار چاپی بهمراه حافظه و یک پردازنده اختصاصی است . پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیکی ، طراحی شده است . اکثر پردازنده های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده که به کمک آنها می توان عملیات گرافیک را انجام داد. کارت گرافیک دارای اسامی متفاوتی نظیر : کارت ویدئو ، برد ویدئو ، برد نمایش ویدئوئی ، برد گرافیک ، آداپتور گرافیک و آداپتور ویدئو است .

مبانی کارت گرافیک

بمنظور شناخت اهمیت و جایگاه کارت های گرافیک ، یک کارت گرافیک با ساده ترین امکانات را در نظر می گیریم . کارت مورد نظر قادر به نمایش پیکسل های سیاه وسفید بوده و از یک صفحه نمایشگر با وضوح تصویر ۴۸۰ * ۶۴۰ پیکسل استفاده می نماید. کارت گرافیک از سه بخش اساسی زیر تشکیل می شود :

حافظه 

اولین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، حافظه است . حافظه رنگ مربوط به هر پیکسل را در خود نگاهداری می نماید. در ساده ترین حالت ( هر پیکسل سیاه و سفید باشد ) به یک بیت برای ذخیره سازی رنگ هر پیکسل نیاز خواهد بود. با توجه به اینکه هر بایت شامل هشت بیت است ، نیاز به هشتاد بایت(حاصل تقسیم ۶۴۰ بر ۸ ) برای ذخیره سازی رنگ مربوط به پیکسل های موجود در یک سطر بر روی صفحه نمایشگر و ۳۸۴۰۰ بایت ( حاصلضرب ۴۸۰ در ۸۰ ) حافظه بمنظور نگهداری تمام پیکسل های قابل مشاهده بر روی صفحه ، خواهد بود .

اینترفیس کامپیوتر 

دومین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، روشی بمنظور تغییر محتویات حافظه کارت گرافیک است . امکان فوق با اتصال کارت گرافیک به گذرگاه مربوطه بر روی برد اصلی تحقق پیدا خواهد کرد. کامپیوتر قادر به ارسال سیگنال از طریق گذرگاه مربوطه برای تغییر محتویات حافظه خواهد بود.

اینترفیس ویدئو 

سومین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، روشی بمنظور تولید سیگنال برای مانیتور است . کارت گرافیک می بایست سیگنال های رنگی را تولید تا باعث حرکت اشعه در CRT گردد. فرض کنید که صفحه نمایشگر در هر ثانیه شصت فریم را بازخوانی / باز نویسی می نماید ، این بدان معنی است که کارت گرافیک تمام حافظه مربوطه را بیت به بیت اسکن و این عمل را شصت مرتبه در ثانیه انجام دهد. سیگنال های مورد نظر برای هر پیکسل موجود بر هر خط ارسال و در ادامه یک پالس افقی sync ، نیز ارسال می گردد.عملیات فوق برای ۴۸۰ خط تکرار شده و در نهایت یک پالس عمودی sync ارسال خواهد شد.

پردازنده های کمکی گرافیک

یک کارت گرافیک ساده نظیر آنچه در بخش قبل اشاره گردید ،Frame Buffer نامیده می شود. کارت، یک فریم از اطلاعاتی را نگهداری می نماید که برای نمایشگر ارسال شده است . ریزپردازنده کامپیوتر مسئول بهنگام سازی هر بایت در حافظه کارت گرافیک است . در صورتیکه عملیات گرافیک پیچیده ای را داشته باشیم ، ریزپردازنده کامپیوتر مدت زمان زیادی را صرف بهنگام سازی حافظه کارت گرافیک کرده و برای سایر عملیات مربوطه زمانی باقی نخواهد ماند. مثلا” اگر یک تصویر سه بعدی دارای ۱۰۰۰۰ ضلع باشد ، ریزپردازنده می بایست هر ضلع را رسم و عملیات مربوطه در حافظه کارت گرافیک را نیز انجام دهد. عملیات فوق زمان بسیار زیادی را طلب می کند.

کارت های گرافیک جدید ، بطرز قابل توجه ای ، حجم عملیات مربوط به پردازنده اصلی کامپیوتر را کاهش می دهند. این نوع کارت ها دارای یک پردازنده اصلی پر قدرت بوده که مختص عملیات گرافیکی طراحی شده است. با توجه به نوع کارت گرافیک ، پردازنده فوق می تواند یک ” کمک پردازنده گرافیکی ” یا یک ” شتاب دهنده گرافیکی ” باشد. پردازنده کمکی و پردازنده اصلی بصورت همزمان فعالیت نموده و در مواردیکه از شتاب دهنده گرافیکی استفاده می گردد ، دستورات لازم از طریق پردازنده اصلی برای شتاب دهنده ارسال و شتاب دهنده مسئولیت انجام آنها را برعهده خواهد داشت .

در سیستم های ” کمک پردازنده ” ، درایور کارت گرافیک عملیات مربوط به کارهای گرافیکی را مستقیما” برای پردازنده کمکی گرافیکی ارسال می کند. سیستم عامل هر چیز دیگر را برای پردازنده اصلی ارسال خواهد کرد. در سیستم های ” شتاب دهنده گرافیکی ” ، درایور کارت گرافیک هر چیز را در ابتدا برای پردازنده اصلی کامپیوتر ارسال می کند. در ادامه پردازنده اصلی کامپیوتر ، شتاب دهنده گرافیک را به منظور انجام عملیات خاصی هدایت می کند. مثلا” پردازنده ممکن است به شتاب دهنده اعلام نماید که :” یک چند ضلعی رسم کن ” در ادامه شتاب دهنده فعالیت تعریف شده فوق را انجام خواهد داد.

عناصر دیگر بر روی کارت گرافیک

یک کارت گرافیک دارای عناصر متفاوتی است :

پردازنده گرافیک 

پردازنده گرافیک بمنزله مغز یک کارت گرافیک است . پردازنده فوق می تواند یکی از سه حالت پیکربندی زیر را داشته باشد :
–Graphic Co-Processor . کارت هائی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیکی بدون کمک گرفتن از پردازنده اصلی کامپیوتر می باشند.
–Graphics Accelerator. تراشه موجود بر روی این نوع کارت ها ، عملیات گرافیکی را بر اساس دستورات صادره شده توسط پردازنده اصلی کامپیوتر انجام خواهند داد.
–Frame Buffer . تراشه فوق ، حافظه موجود بر روی کارت را کنترل و اطلاعاتی را برای ” مبدل دیجیتال به آنالوگ ” (DAC) ارسال خواهد کرد . عملا” پردازشی توسط تراشه فوق انجام نخواهد شد.

حافظه 

نوع حافظه استفاده شده بر روی کارت های گرافیک متغیر است . متداولترین نوع ، از پیکربندی dual-ported استفاده می نماید. در کارت های فوق امکان نوشتن در یک بخش حافظه و امکان خواندن از بخش دیگر حافظه بصورت همزمان امکان پذیر خواهد بود. بدین ترتیب مدت زمان لازم برای بازخوانی / بازنویسی یک تصویر کاهش خواهد یافت .

Graphic BIOS

کارت های گرافیک دارای یک تراشه کوچکBIOS می باشند. اطلاعات موجود در تراشه فوق به سایر عناصر کارت نحوه انجام عملیات (مرتبط به یکدیگر) را تبین خواهد کرد.BIOS همچنین مسئولیت تست کارت گرافیک ( حافظه مربوطه و عملیات ورودی و خروجی ) را برعهده خواهد داشت .

Digital-to-Analog Converter ) DAC) 

تبدیل کننده فوق راRAMDAC نیز می گویند. داده های تبدیل شده به دیجیتال مستقیما” از حافظه اخذ خواهند شد. سرعت تبدیل کننده فوق تاثیر مستقیمی را در ارتباط با مشاهده یک تصویر بر روی صفحه نمایشگر خواهد داشت .

Display Connector 

کارت های گرافیک از کانکتورهای استاندارد استفاده می نمایند.اغلب کارت ها از یک کانکتور پانزده پین استفاده می کنند. کانکتورهای فوق همزمان با عرضهVGA :Video Graphic Array مطرح گردیدند.

Computer(Bus) Connector 

اغلب گذرگاه فوق از نوعAGP است ..پورت فوق امکان دستیابی مستقیم کارت گرافیک به حافظه را فراهم می آورد.ویژگی فوق باعث می گردد که سرعت پورت های فوق نسبت بهPCI چهار مرتبه سریعتر باشد. بدین ترتیب پردازنده اصلی سیستم قادر به انجام فعالیت های خود بوده و تراشه موجود بر روی کارت گرافیک امکان دستیابی مستقیم به حافظه را خواهد داشت .

استاندارد های کارت گرافیک

اولین کارت گرافیک در سال ۱۹۸۱ توسط شرکتIBM عرضه گردید. کارت فوق بصورت تک رنگ و با نامMonochrome Display Adapters)MDAs) ارائه گردید. صفحات نمایشگری که از کارت فوق استفاده می کردند ، متنی بودند. رنگ نوشته سفید یا سبز و زمینه سیاه بود. در ادامه کارت های چهار رنگHercules Graphic Catd)HGC) ارائه گردیدند. سپس کارت های هشت رنگColor Graphic Adapter)CGA) و کارت های شانزده رنگEnhanced Graphic Adapter)EGA) ارائه گردیدند. تولیدکنندگانی دیگر، نظیر کمودور کامپیوترهائی را معرفی کردند که دارای کارت های گرافیک از قبل تعبیه شده و ساخته شده در سیستم بودند. کارت های فوق قادر به نمایش تعداد زیادی رنگ بودند.

زمانیکه شرکتIBM در سال ۱۹۸۷ کارتVideo Graphic Array)VGA) را معرفی کرد، استاندارد جدیدی در این راستا مطرح گردید. نمایشگرهایVGA قادر به ارائه ۲۵۶ رنگ و وضوح تصویر ۴۰۰ * ۷۲۰ بودند. یک سال بعد استانداردSuper Video Graphic Array)SVGA) مطرح گردید. استاندارد فوق قادر به ارائه ۱۶/۸ میلیون رنگ با وضوح تصویر ۱۰۲۴ * ۱۲۸۰ است .

کارت های گرافیک از استانداردهای متفاوتی پیروی می نمایند. تولیدکنندگان کارت گرافیک همواره سعی در افزایش تعداد رنگ و وضوح تصویر با توجه به راهکارهای اختصاصی خود دارند. کارت های گرافیک می بایست قادر به اتصال به سیستم باشند. کارت های گرافیک قدیمی اغلب از طریق اسلات هایISA و یا PCI به سیستم متصل می شوند . اغلب کارت های گرافیک جدید از پورتAGP برای اتصال به کامپیوتر استفاده می نمایند.

تاریخچه

اولین کارت کرافیگ در سال ۱۹۸۱ توسط شرکت IBM عرضه گردید. کارت فوق بصورت تک رنگ و با نام MONOCHROME ارائه گردید. صفحات نمایشگری که از کارت فوق استفاده میکردند ,متنی بودند. رنگ نوشته سفید یا سبز وزمینه سیاه بود. در ادامه کارتهای چهار رنگ HGC ارائه گردیدند. سپس کارت های هشت رنگ CGA و کارت های شانزده رنگ EGA ارائه گردیدند. تولید کنندکانی دیگر نظیر کمودور کامپیوترهائی را معرفی کردند که دارای کارتهای گرافیک از قبل تعبیه شده و ساخته شده در سیستم بودند. کارتهای فوق قادر به نمایش تعداد زیادی رنگ بودند.

زمانیکه شرکتIBM در سال ۱۹۸۷ کارت VGA را معرفی کرد استاندارد جدیدی دراین راستا مطرح گردید. نمایشگرهای VGA قادر به ارائه ۲۵۶ رنگ و وضوح تصویر۴۰۰*۷۲۰ بودند. یک سال بعد استاندارد SVGA مطرح گردید. استاندارد فوق قادر به ارائه۱۶/۸ میلیون رنگ با وضوح تصویر۱۰۲۴*۱۲۸۰ است.
کارتهای گرافیک از استانداردهای متفاوتی پیروی می نمایند.تولید کنندگان کارت گرافیک همواره سعی در افزایش تعداد رنگ و وضوح تصویر با توجه به راهکارهای اختصاصی خود دارند. کارت های گرافیک می بایست قادر به اتصال به سیستم باشند.

کارت های گرافیک قدیمی اغلب از طریق اسلاتهای ISA ویاPCI به سیستم متصل می شوند.اغلب کارتهای گرافیک جدید از پورت AGP برای اتصال به کامپیوتر استفاده می نمایند.
در کارتهای قبلی از سیگنالهای قیاسی (آنالوگ)برای ارسال اطلاعات از کارت به نمایشگر استفاده می شود.ولی در خانواده وگا از سیگنالهای پیوسته رقمی (دیجیتال)برای این کار استفاده می شود.
از روی نوع درگاه پشت کارت می توانید این خانواده را از انواع قدیمی ایگا , سگا و… تشخیص دهید .چرا که درگاه کارتهای خانواده وگا از نوع سه ردیفه ودارای ۱۵ سوراخ به صورت مادگی هستند در صورتی که در انواع قدیمی, درگاه دارای دو ردیف سوراخ به صورت مادگی است.

انواع

کارت های وگا :
این نوع کارتها تا به حال متداول ترین کارتهای مورد استفاده بوده اند. بنا براین یک نمایشگر جدید تک رنگ به کارت وگا نیاز دارد .

کارت های ۸۵۱۴ ای :
این کارت نخستین استاندارد گرافیکی با دقت بسیار زیاد بود .

کارت های زگا(ایکس جی ای):
این کارتها بسیار بهتر از کارتهای وگا بود .
کارتهای سوپر وگا(سوپر وی جی ای):

معروف ترین نوع کارت گرافیکی که امروزه در رایانه های شخصی مورد استفاده قرار می گیرد این نوع کارت ها هستندکه درهر سطر ۱۰۲۴ نقطه ودر هر سطر ۷۶۸ نقطه را نمایش می دهند.در حالی که کارتهای وگا در هر سطر صفحه نمایش ۶۴۰ ودر هر ستون آن ۴۰۰ نقطه را نمایش می دهند.

کارتهای سرخود:
در برخی از مادر بردها این امکان وجود دارد که از کارت گرافیکی مستقل استفاده نکرد . دراین صورت می توان از تراشه گرافیکی روی مادر برد استفاده کرد که مانند یک کارت گرافیکی سر خود عمل می کنند.باید توجه داشت معمولا نمی توان دو کارت گرافیکی از خانواده وگا را با هم به کار برد .بنا براین اگر بخواهید از کارت گرافیکی مستقل وقوی تر استفاده کنید باید با استفاده از جامپر پردازنده گرافیکی روی مادربرد را از کا ربیندازید.

محل نصب

بنا براین می توان گفت کارت های گرافیکی به طور اغلب از نظر محل نصب به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

۱- کارت های گرافیکی از نوع کارتهای توسعه قابل نصب در شکاف های توسعه.
۲- کارت گرافیکی از نوع سرخود قابل نصب بر روی مادر برد

کارت های گرافیکی نوع اول بر حسب نوع شکاف توسعه ای که برای آن طراحی می شوند به انواع زیر تقسیم می شوند:

۱- انواع آیزا :
این گذرگاه ۱۶ بیتی بوده وباسرعت ۸مگا هرتز کار می کند .در نتیجه قادر به انتقال سریع داده ها بین کارت گرافیکی وپردازنده نیست.
۲-انواع ویزا:
وظیفه انتقال اطلاعات بین کارت گرافیکی وپردازنده را با سرعتی در حدود ۵۰ مگا هرتز به صورت ۳۲ بیتی به عهده دارد.
۳- انواع ای جی پی :
داده ها را تا ۲۶۶مگا بایت در ثانیه انتقال دهند. دارای سرعت انتقال بیش از ۵۰۰ مگابایت در ثانیه هستند.
در نتیجه رایانه های جدید مجهز به فن آوری ای جی پی به استفاده از شکاف های پی سی ای ادامه می دهند ودر آینده گذرگاه -های پی سی ای به عنوان گذرگاه ورودی – خروجی اصلی کار خواهند کرد.

از لحاظ نوع پردازنده یا چیپ اصلی کارت و مقدار حافظه و نوع آن، امروزه دو شرکت اصلی در زمینه تولید VGA فعالیت میکنند:

Nvidia:

یکی از معتبرترین شرکتهای تولید کننده ی چیپ اصلی کارتهای گرافیکی است. توجه داشته باشید Nvidia تنها چیپ VGA تولید میکند و ساخت خود کارت بر عهده ی شرکت های دیگر است. سری TNT,TNT2,Gforce,Gforce2,Gforce 3,Gforce 4,Gforce fx محصولات این شرکت بوده و به ترتیب ذکر شده قوی تر میشوند. هر سری متفاوتی دارد ولی در کل سری مدل های Ti قوی تر از مدل های Mx میباشند. تولید کنندگان معتبر VGA با چیپ Nvidi عبارتند از Msi,Soltek و…

ATI:

دومین غول تولید کارت گرافیک بوده و علاوه بر تولید چیپ، خود به تولید کارتهای گرافیکی نیز میپردازد. مدل بندی محصولات ATI بر حسب شماره بوده و شماره های بالاتر قوی تر می باشند. کارتهای گرافیک مهمولاً تنها دارای خروجی های مانیتور و تلویزیون هستند ولی بعضی از کارت ها نیز علاوه بر خروجی دارای ورودی تصویری نیز میباشند. این نوع کارتها نیز مشخصات خاص خود را دارند و تجربه کاربران قبلی بهترین مرجع برای آگاهی یافتن از کیفیت ان است. همان طور که میدانید کارتهای گرافیک روی شکاف AGP برد اصلی نصب میشوند. توجه داشته باشید سرعت کارتها متفاوت بوده و کارتهایی با مشخصات AGP2X,AGP4x,AGP8X سرعت بالاتری از VGA هایی با AGP معمولی دارند. در عین حال MID هم باید این نوع کارتها را پشتیبانی کند. بعضی از بردهای مادر نیز در روی خود یک کارت گرافیک دارند. به این نوع بردها مادر بردهایی با VGA به اصطلاح Onboard گفته از VGA های غیر Onboard دارند ولی در عین حال باعث پایین آمدن قیمت کلی سیستم میشوند.

تشخیص کارت گرافیک نصب شده و مقدار حافظه کارت گرافیک

یکی از کارهایی که بعد از نصب ویندوز باید انجام بشه نصب درایورهای مادربورده . البته بعضی از مادربوردها و ویندوز های جدید تر به طور اتوماتیک برخی درایور ها رو میشناسن اما در برخی موارد مخصوصا درایور کارت گرافیک شاید شناخته بشه اما به صورت استاندارده یعنی فقط می تونید تصویر رو ببینید اما کارت گرافیک اجازه پخش فیلم رو نمیده و یا حتما دیدید که هنگام کشیدن پنجره ها به این طرف آن طرف تصویر دچار لرزش میشه و به اصطلاح فریم به فریم حرکت می کنه . این مسئله دقیقا به دلیل نصب نبودن درایور کارت گرافیک هست .

در این پست می خوام بگم که چطور میشه با استفاده از یک کد مخصوص ، مدل و اندازه کارت گرافیک رو فهمید به اضافه اینکه از همین طریق می تونید بفهمید که آیا کارت گرافیک شما روی سیستم نصب شده یا نه . پس با ما همراه باشید .

فهمیدن مدل و مقدار کارت گرافیک توسط RUN

ابتدا گزینه Start رو باز و Run رو انتخاب کنید . در پنجره ای که باز میشه عبارت DXDIAG رو ( فرقی نمی کنه با حروف بزرگ یا کوچک ) وارد کنید و OK رو بزنید . در این حالت پنجره ای باز میشه که گزینه های YES و NO داره NO رو بزنید . بعد از این مرحله پنجره ای به شکل زیر باز میشه که چند تا تب Tab داره . به قسمت Display بروید در این tab و در قسمت Device اگر کارت گرافیک نصب باشه ، نام کارت گرافیک و شرکت سازنده رو میزنه ، حافظه تقریبی رو هم میزنه ( Approx . Total Memory ) . اگر کارت گرافیک نصب نباشه در این قسمت یعنی همون Approx total memory عبارت n/a که مخفف Not Available هست رو نشون میده .
برای مثال در شکل زیر ، کارت گرافیک مربوط به شرکت nVidia است و مقدار حافظه اون ۵۱۲ مگا بایته .

تب tab های دیگه رو هم بررسی کنید . مثلا در قسمت Sound هم می تونید به نصب بودن کارت صدا پی ببرید . در ویندوز سون می تونید از کادر جستجوی موجود در Start نیز عبارت dxdiag رو وارد کنید تا به همین نتیجه برسید . برای لپ تاپ هم به همین شکل می تونید متوجه مقدار حافظه کارت گرافیک لپ تاپ تون بشید .

نصب کارت گرافیک لپ تاپ

خب نصب کارت گرافیک کامپیوتر رومیزی که به سادگی انجام میشه . کلا دو مرحله داره ، نصب فیزیکی خود کارت گرافیک در اسلات مربوطه که معمولا الان درگاه PCI-E روی مادربورد هست . مرحله بعدی نصب درایور کارت گرافیک هست که داخل DVD درایور که حین خرید بهتون میدن ( داخل جعبه کارت گرافیک هست ) موجوده .
اما نصب کارت گرافیک لپ تاپ مقوله دیگه ایه که شاید خیلی ها ندونن . برخی از لپ تاپ ها دو تا گرافیک دارن . یک گرافیک با مقدار و قدرت کمتر که به صورت داخلی در خود پردازنده هست .

یک گرافیک هم که به صورت مجزا و با قدرت بیشتر معمولا از دو شرکت بزرگ تولید کننده کارت های گرافیک یعنی Nvidia و یا AMD ATI هست . شما کاری که میکنید اینه که اول درایور گرافیک اولی یعنی گرافیک سبک تره که داخل CPU کار گذاشته شده رو نصب میکنید . درایور این گرافیک داخل DVD درایور لپ تاپ هست . این گرافیک معمولا ساخت شرکت اینتل هست . اما کارت گرافیک دوم رو هم باید نصب کنید . درایور این کارت گرافیک هم داخل DVD درایور لپ تاپ موجوده .

اگر درایور های لپ تاپ رو که خب درایور کارت گرافیک هم شامل میشه ف گم کردید یا به هر دلیلی دسترسی بهش ندارید ، مجبورید از اینترنت دانلود کنید . به وب سایت رسمی شرکت سازنده لپ تاپ برید و مدل لپ تاپ خودتون رو سرچ کنید . در سایت شرکت و بعد از جستجوی مدل لپ تاپ تون ، دنبال کلمه Support یا Download بگردید . در این قسمت شما بعد از انتخاب سیستم عامل ، می تونید درایور های مورد نظر رو دانلود کنید .

توجه داشته باشید که در لپ تاپ هایی که از دو کارت گرافیک استفاده میشه معمولا اون گرافیک ضعیف تره برای کارهای دم دستی تعبیه شده و کارت گرافیک دوم یا اصلی که به صورت مجزا هست برای کارهای گرافیکی سنگین مثل بازی طراحی شده . برخی لپ تاپ ها به صورت پیش فرض روس گرافیک اول هستن و هر وقت که نیاز شد ، روی کارت گرافیک قوی تر سوئیچ می کنن . اما برخی لپ تاپ ها هم باید به صورت دستی خودتون راش بندازین . برای این کار باید اول درایور کارت گرافیک نصب باشه و بعد از اون وارد کنترل پنل کارت گرافیک قوی تره برید و اونجا گزینه هایی که ازتون می پرسه رو روی کارت گرافیک قوی تره تنظیم کنید .

دلیل اینکه دو تا کارت گرافیک در لپ تاپ استفاده میشه اینه که تا زمانیکه نیاز به گرافیک قوی پیدا نکردید ، گرافیک معمولی کارتون رو راه بندازه و توان الکتریکی کمتری از باتری کشیده بشه .

منابع:

علم فردا
وب آلفا
عجوبه
تبیان


برچسب‌ها:, ,

افزودن دیدگاه