سایت

دریافت فایل

دانلود تحقیق نظریات مرتبط با مهریه با فرمت ورددانلود تحقیق نظریات مرتبط با مهریه با فرمت ورد

هدف از این تحقیق بررسی نظریات مرتبط با مهریه با فرمت docx در قالب ۵۷ صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد


هدف از این تحقیق بررسی نظریات مرتبط با مهریه با فرمت docx در قالب ۵۷ صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

نظریه ساختگرایی

نظریه کارکردگرایی

نظریه کنش متقابل نمادین

نظریه مبادله

نظریه گزینش معقولانه

نظریه جامعه توده وار و قدرت رسانه‏ها

دیدگاههای نظری دینداری

منابع

 

 

 

« نظریه، در جامعه‌شناسی نقش پیچیده‌ای دارد؛ نظریه در این رشته، همچون سایر رشته‌ها انگیزه ایجاد می‌کند، وحدت می‌بخشد و ما را به تحقیق هدایت می‌کند» (توسلی، ۱۳۶۹: ۲۴). آلن بیرو در فرهنگ علوم اجتماعی، ذیل واژه تئوری می‌نویسد: «مجموع بینش‌های سازمان یافته و منتظم درمورد موضوعی مشخص را «نظریه» می‌خوانند».

 

 

 

 در تئوری مجموعه‌ای از مفاهیمی است که به نحوی منطقی، تنظیم شده و رابطه احتمالی میان دو پدیده یا بیشتر را بیان می‌کند. به بیان دیگر، نظریه به تبیین روابط نسبتاً پایدار میان واقعیت‌های عینی می‌پردازد و هدفش تبیین روابط بین پدیده‌ها است. به تعبیر دیگر، نظریه، نظام دامن‌گستر از افکار است که با مهم‌ترین قضایای مربوط به زندگی اجتماعی سروکار دارد (ریتزر، ۱۳۸۳: ۴)؛ «در تعریفی که مورد پسند بیش‌تری است همنگری جامع قضایای متعدد در قالب یک مجموعه پیوسته و منطقی است که به کمک آن می‌توان برخی از پدیده‌ها را تبیین کرد، نظریه می‌نامند» (توسلی، ۱۳۶۹: ۲۴).

 

 

 

 

دکتر ساروخانی در کتاب روش­های تحقیق در علوم اجتماعی، رابطه میان نظریه و فرضیه را یک استنتاج قیاسی می­داند که با استفاده از آن می­توان برای رسیدن به اهداف پژوهشی مورد استفاده قرار گیرد. «فرضیه­ها را می­توان از طریق قیاس از نظریه­ها بدست آورد، یا با مشاهدات بدان دست یافت و یا آنکه فرضیه می­تواند یکباره و بودن هیچ اندیشه پیشین به ذهن آید و از کشف و شهود منشا گیرد. در عین حال، فرضیه را می­توان با تلفیق چند شیوه با یکدیگر احراز کرد. فرضیه­ها در عین حال، ناشی از نظریه­ها نیز می­شوند، همانطور که از فرهنگ جامعه سرچشمه می­گیرند (ساروخانی، ۱۳۸۲: ۱۰۴).

 

 

 

 «فرضیه بیان رابطه میان دو یا چند فکر یا طبقه­بندی اشیا و امور است. گاه این تعریف ساده، را برای قانون علمی لحاظ مفهومی یا نظریه­ای که از آن گرفته شده در ارتباط است. در واقع یکی از راه­های دست یافتن به نظریه ­های علمی، طرح فرضیات است ولی نباید تصور کرد که این تنها روش رسیدن به نظریه است. در هر حال هرگونه ارتباط میان نظریه و فرضیه مستلزم یک جریان قیاسی و استنتاجی است.

 

 

 

 


برچسب‌ها:

افزودن دیدگاه