دانلود تحقیق پاورپوینت درباره انواع بادگیرهادانلود تحقیق پاورپوینت درباره انواع بادگیرها

  • عنوان تحقیق : انواع بادگیرها
  • نوع فایل : پاورپوینت (قابل ویرایش)
  • تعداد صفحات : 24
  • قیمت : 6000 تومان

جهت خرید و دانلود اینجا کلیک کنید

قسمتی از متن :

استفاده از بادگیر از سنوات بسیار قدیم در ایران متداول بوده است. žبادگیر ها با اشكال مختلف در شهر های مركزی و جنوب ایران ساخته شده كه هر كدام بر حسب ارتفاع و جهت باد مطلوب طراحی و اجرا شده اند. žتا قبل از اختراع كولر برقی و گسترش آن در شهر های مختلف، از بادگیر در ابنیه مختلف مسكونی، مذهبی و خدماتی استفاده می شده است و هنوز هم می توان باقیمانده این بادگیر ها را در اقلیم گرم و مرطوب جنوب در شهر هایی مانند بندر عباس، بندر لنگه، قشم، بوشهر و اقلیم گرم خشك نواحی مركزی مانند كرمان، نایین، یزد، طبس، كاشان، سمنان، اصفهان و حتی نواحی جنوب شهر تهران مشاهده نمود.
žعملكرد بادگیر بدین صورت است كه باد مطلوب را گرفته و آن را به داخل اطاق های اصلی ساختمان، آب انبار و یا سرداب هدایت می كند. žدر بعضی از مساجد حاشیه كویر مانند مسجد قدیمی اردكان و مسجد جامع فیروز آباد در استان یزد، دریچه بادگیر درست در بالای محراب قرار دارد. žبه این ترتیب، باد مطلوب وارد بخش های مختلف ساختمان می گردد و باعث تهویه و خنكی آن می شود. žشهر تاریخی یزد به شهر بادگیر ها معروف است و به تحقیق، نسبت به سایر شهر های مركزی ایران دارای بیشترین تعداد بادگیر است. در این شهر، مرتفع ترین بادگیر جهان یعنی بادگیر باغ دولت آباد وجود دارد كه دارای حدود ۳۴ متر ارتفاع است. žارتفاع دهانه فوقانی بادگیر ۱۱ متر می باشد. این بادگیر هشت طرفه، باد را از هر سمتی كه بوزد به درون ساختمان هدایت می كند. ž

žدر اینجا لازم به توضیح است كه بعضی از بادگیر ها، فقط از طریق جابجایی هوا ، داخل بنا را خنك می سازند و بعضی دیگر، هم از طریق جابجایی هوا و هم از طریق تبخیر این عمل را انجام می دهند. žسیستم برودتی بادگیر باغ دولت آباد از طریق روش دوم است؛ بدین صورت كه جریان هوا پس از ورود به داخل ساختمان از روی یك حوض سنگی كوچك و فواره رد می شود و سپس از آنجا به سایر اطاق ها هدایت می گردد žاطاق زیر بادگیر كه حوض و فواره در آن قرار دارد به صورت هشتی (هشت ضلعی) است و در های متعددی در آن وجود دارد. در هر زمان كه نیاز به خنك نمودن اطاق خاصی باشد، در بین آن اطاق و اطاق هشتی زیر بادگیر را باز می نمایند.

فهرست مطالب :

مقدمه

طرز كار بادگیر

بادگیر باغ دولت آباد

بادگیر چهار طرفه آب انبار مجاور مسجد جامع در شهر نایین

بادگیر های یك طرفه شهر میبد

معماری و انواع بادگیر

چند نمونه از بادگیر های حجیم چهار طرفه

موخره

سیستم مكمل بادگیر و كولر آبی در ساختمان

دانلود تحقیق پاورپوینت درباره انواع بادگیرها

برچسب‌ها:, , ,