سایت

دریافت فایل

پاورپوینت درس و کتاب مقدمات مدیریت آموزشی پیام نورپاورپوینت درس و کتاب مقدمات مدیریت آموزشی پیام نور

دانلود پاورپوینت درس و کتاب مقدمات مدیریت آموزشی جهت رشته علوم تربیتی در قالب ۲۴۷ اسلاید و با فرمت pptx


دانلود پاورپوینت درس و کتاب مقدمات مدیریت آموزشی جهت رشته علوم تربیتی در قالب ۲۴۷ اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 

مقدمه

   امروزه مهمترین عامل رقابت کشورهای جهان تولید علم ودانایی است موثرترین سازمانی که پایه و شالوده و زمینه رشد و شکوفایی قابلیت ها وتوانائی هایی افراد جامعه در سنین کودکی فراهم می سازد سازمان اموزش و پرورش است که برای تحقق این امر نیاز به مدیران خوش فکر و خلاق و کارآمد در این نظام اموزش می باشد که خوشبختانه مقدمات مدیریت اموزشی برای رشته های علوم تربیتی می تواند دانش و اگاهی مدیران را بالا برده و دیدگاه آنان  را به رفتار کار ساز و اثر بخش تبدیل نماید.

 

فصل یکم :مقدمه

دلایل پیدایش سازمان و اهمیت آن

امروزه، انواع خدمات و تولیدات مورد نیاز جامعه را سازمانهای گوناگون فراهم می‌کنند. هر سازمانی با انجام دادن وظایف چندگانه یا تخصصی، هدفهای عام یا خاصی را برای جامعه و مردم آن متحقق می‌سازد. این هدفها و وظایف بسیار دشوارتر و پیچیده‌تر از آنند که به‌وسیله یک فرد یا یک گروه کوچک تحقق‌پذیر و انجام یافتنی باشند. از این‌رو، گردش امور زندگی وابسته به سازمانها و پیشرفت و بقای جامعه تابع کار و عملکرد مؤثر آنهاست.

 

تعریف سازمان اجتماعی

به‌طور کلی، هرگاه که افراد انسان باهم زندگی می‌کنند یا هنگامی که تعدادی از افراد به اقتضای زندگی اجتماعی به همکاری می‌پردازند، الگوی روابط اجتماعی، باورها و جهت‌گیریهای مشترک به‌وجود می‌آورند که اصطلاحاً سازمان اجتماعی نامیده می‌شود.

 

 

 

فصل دوم: سازمان مدیریت

عناصر و ویژگیهای مشترک سازمانها به شرح زیر است:

۱-    سازمانها هدف دارند؛

۲-    سازمانها از ترکیب اجتماعی افرادی که به‌طور گروهی کار می‌کنند، تشکیل می‌شوند.

۳-    فعالیت سازمانها استمرار زمانی دارد.

۴-     سازمانها، فعالیت خود را از طریق تفکیک وظایف، از روی برنامه، و با استفاده از دانش و فن و ابزار انجام می‌دهند.

۵-     سازمانها، واحدهای یکپارچه و یگانه‌ای از فعالیتهای منظم و ساختمند هستند.

 

 

 

 

تعریف سازمان

 سازمان عبارت است از هماهنگی معقول تعدادی از افراد که برای تحقق هدف یا منظور مشترکی، از طریق تقسیم وظایف و برقراری روابط منظم و منطقی به‌طور مستمر فعالیت می‌کنند.

انواع سازمانها

۱-     سازمانهای مشترک‌المنافع که در اصل به عموم اعضای خود نفع می‌رسانند. (مثلاً، اتحادیه‌ها، باشگاه‌ها، احزاب سیاسی، انجمن‌های حرفه‌ای، تعاونیها).

۲-     سازمانهای تجاری که در اصل به مالکان ـ مدیران خود، بهره می‌رسانند (نظیر کارخانه‌های صنعتی، فروشگاه‌ها، بانکها، هتل‌ها).

۳-     سازمانهای خدماتی که در درجه نخست به مراجعان خود نفع می‌رسانند (مثلاً بیمارستانهای خصوصی، مدارس خصوصی، بنگاه‌های مددکاری اجتماعی)

۴-     سازمانهای رفاه عمومی که عموم مردم را بهره‌مند می‌سازند (سازمان دولتی نظیر وزارت دفاع، مدارس دولتی، سازمان پلیس، سازمان آتش‌نشانی، سازمانهای تحقیقاتی).


برچسب‌ها:

افزودن دیدگاه