پروژه بررسی استفاده از شیشه در معماری و شهر سازیپروژه بررسی استفاده از شیشه در معماری و شهر سازی
بخشی از مقدمه:
معایب شیشه
ضرورت استفاده روزافزون شیشه در ساخت و سازهای شهری ، صنایع و اتومبیل ها همواره با معایب بسیار زیاد شیشه در تقابل بوده است . از این معایب می توان ،‌اتلاف بیش از حد انرژی گرمایش و سرمایش ، ضعف در مقابل ضربه و تنش و در نتیجه خطرساز بودن در مقابل حوادث غیر مترقبه ، عبور بیش از حد نور شدید و عبور اشعه های مضر خورشید را نام برد . امروزه پوشش های چند لایه پلیمری  ( ویندوفیلم لومر LLumar window film ) جدیدترین دستاورد تکنولوژی برای تکمیل شیشه ها و رفع نواقص متعدد آن می باشد .
در این قسمت به شرح معایب متعدد شیشه می پردازیم و روشهای ارزیابی رفع این معایب بوسیله ویندوفیلم را توضیح می دهیم .
عبور اشعه های حرارت زا و مضر نور خورشید اشعه خورشید بخش کوچکی از امواج الکترومغناطیس می باشد . این امواج طول موج های بسیار کوتاه همچون اشعه های ایکس و گاما تا طول موج های بسیار بلند همچون امواج رادیویی راشامل می گردند. هر چه طول موج کوتاهتر باشد امواج دارای انرژی بیشتری می گردند بطوریکه اشعه های ایکس و گاما بسیار پرانرژی بوده و قادر به نابود کردن و تجزیه بسیاری از مواد می باشند . طیف خورشید از سه بخش تشکیل شده است :
امواج مرئی ( VL ) 
این امواج دارای طول موج بین ۷۰۰ – ۴۰۰ نانومتر بوده و همان بخش از طیف خورشید است که توسط چشم قابل رویت می باشد . این امواج ۴۴% از طیف خورشیدی را تشکیل می دهند.
شدت زیاد نور مرئی Glare موجب خستگی چشم و به هنگام رانندگی موجب کاهش تمرکز می گردد .
امواج مادون قرمز ( IR-NIR )
این امواج دارای طول موج ۲۵۰۰-  ۷۰۰ نانومتر بوده که ۵۳% از طیف خورشید را تشکیل می دهند . در حقیقت بیشترین بخش از طیف خورشیدی امواج مادون قرمز است لذا تابش خورشید بیش از آنکه موجب روشنایی شود گرمازا است .
این امواج پس از نفوذ به داخل ساختمان موجب ایجاد حرارت در فصل تابستان شده و هزینه های سرمایش ساختمان را به شدت افزایش می دهند.

پروژه بررسی استفاده از شیشه در معماری و شهر سازی
جهت دانلود محصول اینجا کلیک نمایید
پروژه بررسی استفاده از شیشه در معماری و شهر سازی

برچسب‌ها:, , , , , , ,

افزودن دیدگاه